Кран Маєвського: пристрій, принцип роботи і огляд типових схем установки

Кран Маєвського

Принцип роботи. Пристрій. Типові схеми установки.

 

Всі трубопроводи в силу законів природи мають один загальний і досить істотний недолік. І не суть важливо, що це за система трубопроводу – будь то ГВП, ХВП або СЦО, проблема одна. В процесі заповнення системи водою, в частину системи вода не надходить. Вона залишається заповненою повітрям. Утворюються повітряні бульбашки, які ще називають повітряними пробками.

Пробки з повітря?

Здавалося б-ну причому тут пробка, якщо мова йде всього лише про повітря? І тим не менш, в даному випадку саме повітря виступає в ролі серйозної перешкоди на шляху нормальної циркуляції води в системі. В результаті цього не забезпечується нормальна робота ні систем водопостачання, ні систем опалення. Щоб цього уникнути, необхідно видалити з системи повітря і повністю заповнити труби водою.

Як це зробити? Насправді завдання не проста. Щоб це зробити необхідно щоб в системі був встановлений спеціальний кран, який би при відкритті міг стравлювати з системи повітря і допомагав позбавлятися від пробок. Саме цей кран і носить назву крана Маєвського.

Що таке кран Маєвського і навіщо він потрібен

Що собою являє кран Маєвського конструктивно? Найперші модифікації цього пристрою були простими механізмами які дозволяли позбутися від повітряних пробок вручну.

Ми постаралися максимально детально розглянути всі аспекти використання крана Маєвського в процесі експлуатації і установки в Системи водопостачання. Також тут розглянуті схеми установки і наведені корисні рекомендації як по установці, так і по експлуатації.

Зміст статті:

 • Принцип роботи приладу і його компонентів
  • Механізм дії ручного крана Маєвського
  • Механізм роботи автоматичних модифікацій повітровідвідника
 • Технічні характеристики систем розповітрювання
 • Особливості монтажу в систему опалення
 • Корисні поради
 • Відеоматеріали з теми

Принцип роботи крана Маєвського і його компоненти

Стандартний кран Маєвского мав на увазі управління або слюсарною викруткою, або спеціально виготовленим для цієї мети ключем. Така система працює тільки в ручному режимі, і ні є автоматичною.

Сьогодні все більшого поширення виходять автоматичні системи развоздушіванія, які мають з краном Маєвського в класичному варіанті мало спільного, за винятком призначення.

Після заповнення опалювального контуру теплоносієм і періодично під час експлуатації, всі системи з примусовою циркуляцією потребують видалення повітря. Стравлювання проводиться через автоматичні або ручні повітровідвідники

Системи ручного стравлювання повітря

 

Канал для стравлювання повітря з системи

 

Ручка в вигляді ключа для зтравливания повітря з системи

 

Знімний ключ від ручного крана Маєвского

 

Типічна конструкция крана ручного повітровідвідника

 

Процедура зтравлювання повітря з батареи

 

Вмонтованний в батарею опалення кран Маєвского

 

Автоматичний повітровідвідник для систем опалення

Моделі працюють в автоматичному режимі не вимагають втручання з боку.

Існує чимало різних модифікацій крана Маєвського. Основні серед них:

 • Ручні прямі штокові;
 • Ручні кутові штокові;
 • Автоматичні вертикальні поплавкові.

І автоматичні і ручні модифікації відрізняються в тому, що останні можна монтувати в будь-якому положенні, а перші лише у вертикальному.

Традиційно монтаж ручних кранів Маєвського проводиться безпосередньо в самі батареї або панелі опалення (в нашому випадку в рушникосушку).

Що стосується систем працюють в автоматичному режимі, то їх врізають, як правило, в самі магістралі і місцях важкодоступних для обслуговування.

Різні модифікації крана Маєвського, найбільш часто зустрічаються в сантехнічній практиці.

Тут присутні як ручні, так і автоматичні варіанти повітровідвідників, а також в сукупності з запобіжним клапаном.

Основний принцип роботи крана Маєвського вельми простий. Він заснований на взаємодії простих деталей. Як правило ручний варіант це не більше ніж простий голчастий клапан.

Основні елементи голчастого клапана:

 1. Металевий корпус виробу.
 2. Шток з різьбленням і прохідними канавками.
 3. Ковпак має канал для відводу повітря.
 4. Гумовий кільцевий ущільнювач.

Корпус крана Маєвського виготовляється традиційно з латуні. Сам ковпак з клапаном воздухоотвода може бути виготовлений і з інших матеріалів, наприклад з міцного термо пластика, капрону або нейлону.

Модифікація крана Маєвського призначеного для монтажу на домашні радіатори опалення.

Даний варіант зроблений під спеціальний ключ. З його допомогою кран відкривається і закривається. Практичний і недорогий кран для застосування в побуті.

Сам корпус крана має різьблення по зовнішньому діаметру своєї нижньої частини. З її допомогою він монтується на місце заглушки в радіатор опалення або в рушникосушку.

Принцип роботи механізму ручного пристрою.

У закритому стані гвинт штока вкручений до упору своєї голчастої частиною в кільцеву обичайку отвори для спуску. При появі необхідності стравити повітря з системи, необхідно за допомогою ключа або викрутки викрутити гвинт штока приблизно на 2-3 обороту. Повітря починає виходити з системи через меншу щільність в першу чергу.

Потік повітря проходить через канавки, потрапляє в порожнину і викидається через вихідний канал назовні.

Після того, як потік повітря вичерпується, і через клану починає надходити з системи вода, залишається тільки загорнути кран Маєвського і все. Видалення повітряної пробки завершено.

Слід знати, що часом видалити все повітря з системи за один раз вдається далеко не завжди. Тому процедура вимагає того, щоб її проводили періодично до повного видалення повітря з системи.

Основний принцип роботи автоматичних систем повітровідвіників.

Принцип роботи автоматичної системи дещо інший. Тут повітровідвідний кран розміщений всередині циліндричного корпусу. Тут встановлений поплавок який пов’язаний з голчастим штоком. Він і виконує функції клапана, який блокує отвір в вгорі циліндра. Сам вхід для повітряно-водного середовища передбачений в нижній частині корпусу системи.

Автоматичний повітровідвідник в розрізі: 1-корпус, 2-кришка з різьбленням, 3-поплавок, 4-жиклер, 5 – тримач, 6-золотник, 7-пружина, 8-ущільнювальний елемент, 9-пробка, 10-кільце ущільнювача

Як тільки повітря залишає трубопровід і в клапан надходить вода, поплавок піднімається тиском. В результаті голчаста частина клапана перекриває верхній вихідний отвір. Все, тічь припиняється, повітря стравлено.

Принцип дії:

Однак, як тільки всередину циліндра знову потрапляє повітря, як поплавок опускається в низ і клапан знову відкривається і стравлює повітря з системи. Як тільки повітря стравлюється, і в клапан починає надходити вода він знову закривається. В цьому і полягає Автоматичний принцип роботи пристрою.

В опалювальних системах з верхньою розводкою механічний кран Маєвського використовують нечасто. Точніше, практично все повітря виводиться з системи автоматичним приладом, розташованим в найвищій точці контуру.

Верхня розводка системи опалення

 

Горизонтальна розводка с ніжнею подачею

 

Система розводки опалення с тупиковим рухом

 

Вариант з установкою одного крана Маєвского на декілька батарей

Монтаж повітровідвідного механизма

У ручному варіанті кран Маєвського це самоущільнюющійся прилад. У комплект самого виробу входить кільце ущільнювача, яке виконано з каучуку. Немає ніякої необхідності застосовувати ще будь-які ущільнюючі матеріали при монтажі.

Монтаж таких ручних кранів для розповітрювання системи виконується, як правило, в парі з радіаторними футорками (1 дюйм х ½ дюйма; 1 дюйм х ¾ дюйма). Інструментом монтажу виступає накидний ключ, який застосовується для роботи з заглушками і футорками.

Накидний ключ для установки футорок і заглушок на радіатори:. 1-ключ накидний, 2 – радіаторна футорка, 3-радіаторна заглушка. Часто даний ключ і деталі використовують при установці систем повітровідводу.

Слід пам’ятати, що використання кранів Маєвського можливо тільки з дотриманням нормативів по тиску і температурі в системі. Дані нормативи визначені технічними характеристиками пристроїв!

 

Техничні характеристики кранів Маєвского

Технічна характеристикаДопустиме значенняОдиниці вимірювання
Тиск (робочий)10АТІ
Температура (максимум)120ºС
Діаметр проходу25,4 або 20,0мм
Діаметр різьбової частини25,4 або 20,0мм
Робоча средавода та інші не агресивні рідини
Темін служби20 – 25років
Клас герметічности«А»

Функціональні властивості пристроїв:

Не виключається в процесі експлуатації можливі порушення і поломки при роботі приладу. Найчастіше це відбувається з вини дрібного сміття (пісок, іржа і т.д) який несе вода.

У разі засмічення або поломки пристрою потрібне проведення техобслуговування:
 1. Необхідно відсікання радіатора (рушникосушки) від системи опалення запірними вентилями.
 2. Злити з радіатора близько третини о’ем води.
 3. Демонтувати прилад з корпусу батареї за допомогою сантехнічного інструменту.
 4. Акуратно прочистити прохідний отвір тонким (не металевим!) гострим предметом.
 5. Встановити прилад на місце. Пустити воду радіатор і перевірити працездатність приладу.

На жаль СО далеко не завжди мають радіатори куди легко можна змонтувати кран Маєвського. У цій ситуації доводиться самостійно робити посадочні місця для блузок. Для цього необхідно висвердлити отвір в радіаторі під розмір крана і нарізати різьблення для його установки.

При монтажі кранів в корпус чавунних батарей опалення слід використовувати тільки високоякісні пристрої з надійних матеріалів.

Свердлитися отвір за допомогою свердла по металу, після чого мітчиком нарізається різьблення. Слід вибирати діаметр свердла на на 1-1,5 мм менше установчого розміру крана, а ось мітчик береться точно під розмір.

Включення в систему опалення. Особливість.

Які особливості при монтажі воздухоотводящих кранів, якщо вони вворачиваются в корпус вже встановлених радіаторних заглушок. Самі радіаторні заглушки зазвичай вкручуються по лівій різьбі.

Група безпеки з автоматичним клапаном Сепаратор повітря в системі

 

Повітровідвідники в кожном контурі Система тепла підлога з повітровідвідником

У всіх видах замкнутих опалювальних систем, в яких рух теплоносія стимулює циркуляційний насос, необхідно передбачати пристрої для відведення повітря. Обладнати ними потрібно не тільки прилади опалення. Автоматичний повітровідвідник ставлять поруч з котлом

А ось кран Маєвського вже закручується вправо, а тому необхідно жорстко фіксувати заглушку одним ключем при одночасному загортанні повітровідвідника другим. Однак, це технічні дрібниці, хоча знати про них не завадить.

Навіть системи з примусовою циркуляцією не уникли проблем утворення повітряних пробок. Для їх видалення в систему можуть бути встановлені як ручний кран Маєвського, так і автоматичний. Автоматична система на трубопроводі( праворуч), Ручний крана Маєвського на кожному радіаторі (ліворуч)

Сама схема установки таких пристроїв має також певні особливості. Якщо система радіаторів має схему вертикального розташування приладів, то повітровідвідні крани, як правило, розміщуються на самих радіаторах опалення в самому верхньому рівні.

Однак схема паралельного підключення, навіть в разі вертикальної структури, повітровідвідники ставлять в приладах нагріву нижнього і верхнього рівнів. В принципі, як традиційно практикується, установка здійснюється в кожній системі з урахуванням саме її особливостей щодо утворення повітряних пробок і необхідності їх усунення.

Крім кранів Маєвського в системі можна також використовувати сепаратори повітря. Такі прилади працюють відповідно до Закону Генрі, який стверджує, що повітря витісняється водою, після чого він виводитися за межі системи.

При монтажі опалювальної системи по горизонтальній схемі, то слід оснащувати кранами Маєвського кожен прилад.

В принципі, в ідеалі обладнати повітровідвідником все радіатори опалення та рушникосушки.

Обов’язковому оснащенню підлягають:

 • всі знаходяться в системі радіатори опалення та рушникосушки;
 • компенсатори, Байпаси, а також аналогічні їм прилади;
 • реєстратори та змійовики;
 • трубопроводи верхнього рівня опалювальної системи.

Сьогодні у продажу більшість рушникосушок має точку введення крана Маєвського.

Корисна порада.

Перед тим як прийняти рішення про встановлення в систему пристрою для відведення повітря, необхідно уважно вивчити схему розташування приладів опалення в контурі.

Максимально зручні у використанні в тісних просторах спеціальні ключі, які використовуються замість викрутки.

Слід обов’язково враховувати наскільки вільний доступ до пристрою і в залежності від цього вибирати його тип.

В умовах де відкрутити кран викруткою не представляється можливим, потрібно встановлювати кран під спеціальний ключ. Якщо навіть робота з ключем утруднена, рекомендується встановлювати автоматичний пристрій.

Правильна і продумана схема установки допоможе зробити обслуговування пристроїв ефективніше і заощадити на покупці.

На лініях трубопроводів традиційно монтуються автоматичні повітровідвідники. Встановлюються вони в точках потенційного скупчення повітряних мас. На радіаторах опалення, як правило, їх не встановлюють.

Ручні крани Маєвського мають досить просту конструкцію, в порівнянні з автоматичними аналогами. А як говорить народна мудрість: чим простіше – тим надійніше.

Для чавунних радіаторів також більш надійно використовувати саме ручні крани, а не автомати. Слід вибирати тільки вироби перевірених виробників з якісних матеріалів.

Кран Маєвського в зборі на капроновій пробці. Дана конструкція підготовлена для установки в системі, створеній на базі поліпропіленових труб

Також варто сказати про впровадження кранів Маєвського в системи опалення, на основі пластикових труб. Даний матеріал відмінно тримає тиск і температуру, проте має малу стійкість до гідроударів.

Установка крана Маєвського в сукупності з запобіжним клапаном або ж повноцінною групою безпеки істотно підвищує надійність системи на цей випадок. Для схем де стабільність тиску в системі стоїть під питанням, слід встановлювати такі крани як стабілізатори.

Відеоматеріали по темі

У представленому відео наочно продемонстрований принцип роботи крана Маєвського, а також дані основні рекомендації по його установці:

Пристрої відведення повітря є невід’ємною частиною будь-якої системи опалення та водопостачання. У випадках коли такі пристрої з тих чи інших міркувань виключаються з системи, можливі вельми неприємні наслідки.

Одними з таких наслідків можуть стати розморожування батарей або повною втратою функціональності рушникосушкою. Ігнорувати установку кранів Маєвського в систему категорично не можна, але важливо їх правильно підібрати підлогу конкретну систему.

Leave your comment

three × 4 =